3D tisk

3D tisk


Zveřejněno 27. 1. 2021

Už tomu bude nějaký měsíc, co se na trhu s teraristikou v našich končinách začali objevovat výrobky vytvořené pomocí 3D tisku ve stylu „samo domo“. Přes počáteční vizuální nekvalitu se mi toto řešení časem docela zamlouvalo, zejména když jeden chovatel přišel s nápadem na úsporu místa a vytvářel misky na míru dle IKEA boxů.  To už jsem si říkal, že tohle je vážně dobré řešení, které dle mého má jen samé výhody. Jakožto neznalý problematiky 3D tisku jsem oslovil svého kamaráda inženýra, ze Spicy Gecko, který se tomuto  věnuje a vytváří nejrůznější serepetičky. Měl jsem obavy , zda se z takové misky  neuvolnujě nějaký bordel pokud do ni například naleju vodu apod. Článek níže není můj, ale na mou prosbu jej sepsal právě Luďa ze Spicy Gecko. S jeho postřehy a myšlenkovými pochody se můžete seznámit níže, kde zjistíte, že když dva dělají totéž, není to totéž a výsledek může být dosti nebezpečný.  Tímto autorovi děkuji za jeho čas a snahu vysvětlit nám, technickým analfabetům, jak to vlastně funguje.

Dámy a pánové chovatelé,

Šíří se nám tu takový nešvar…

Začínám vnímat, že spousta chovatelů dělá vše proto, aby prodali cokoliv jen proto, aby se něčím odlišili. To ve své podstatě není špatně, že o sobě člověk dává vědět. Problém je to, že prodávají něco, k čemu si dohledali málo informací o použitých materiálech či způsobu použití, nebo vám předávají technologický proces, kterému sami nerozumí a vašim zvířatům to může někdy přinést více potíží než užitku.

Delší dobu jsem to nechával být, ale připadá mi, že když to nenapíšu, tak si nakoupíte výrobky od někoho, kdo o dané problematice namá ani ponětí.

Tento soupis informací/článek, říkejte tomu jak chcete, se týká výrobků z 3D tisku.

3D tisk, je velmi fajn koníček. Sám mám doma 3 3D tiskárny a na těchto tiskárnách vylepšuji své zkušenosti necelé 3 roky. Existuje několik metod 3D tisku, ale v poslední době nejvíce rozšířená metoda je FDM, neboli Fused Deposition Modeling a o této metodě vám dnes, z hlediska určité znalosti 3D tisku a slabších znalostech kvantové optoelektroniky, něco málo povím.

Při FDM tisku dochází k tavení tiskařské struny skrze nahřátou trysku. Roztavený materiál se poté ve vrstvách nanáší na tiskovou plochu. To pro malé přiblížení bohatě stačí. Kdo se chce dozvědět více, přikládám nějaké materiály pod tento článek.

Důležité je zde však slovo vrstva. Materiál se nanáší ve vrstvách a při velmi jemném tisku, kdy je výška vrstvy například 0.05 mm, jste schopni dosáhnout na oko skvělých výsledků. Ale ruku na srdce… pokud chcete dělat něco pro produkci, tak takovou výšku vrstvy nikdy nezvolíte. Proč? Jednoduše kvůli času. Příklad: potřebujete udělat objekt vysoký 1mm. S výškou vrstvy nastavenou na 0.05mm musíte udělat 20 vrstev takového materiálu. Musíte také snížit rychlost, protože tisknete detailně. S výškou vrstvy nastavenou na 0.2 však potřebujete takových vrstev jen 5 a stále to může vypadat velmi detailně.

Kde je tedy problém?

1. První problém pouhým okem nejde vidět, ale uvidíme jej pod mikroskopem. Jen selským rozumem… Výška vrstvy má 0.2mm, ale víte kolik má taková oocysta Cryptosporidie? Taková oocysta má 2-10um. Už vás něco napadá? Materiál je pod obyčejným mikroskopem žřetelně vrstvený. Že se tam bude zachytávat vzduch, nečistoty a časem samozřejmě i bakterie, které z toho v životě nedostanete už spoustě lidem uniká. Přiložím, zde i fotky, jak vypadá FDM tisk pod elektronovým mikroskopem. Kolik si myslíte, že by tam teoreticky mohlo ulpět bakterií, když vidíte tu poréznost? To já nevím, ale rozhodně si nehodlám dělat z ukrytů nebo krmicích misek pro zvířata Petriho misku…

2. Problémem je použitý materiál. Spousta výrobců filamentů mají certifikaci na styk s potravinami. Jenomže stále musíte provést povrchovou úpravu finálního výrobku atd. Vrstvený materiál se dá naleptat a vyhladit. Bohužel v případě PLA, ze kterého tu lidi tisknou se dá naleptat pouze nebezpečnými ředidly a rozpouštědly a ani v tomto případě se poréznosti materiálu zcela nezbavíte. Ostatně o tomhle vyšel krásný článek přímo na stránkách prusaprinters https://blog.prusaprinters.org/cs/jak-tisknout-zdravotne-nezavadne-3d-modely_40834/.

3. Pro mě dalším problémem je kvalita tisku. Nekoupil bych si nic, co zde někteří nabízí. Zadarmo je to drahé. Jeden pán si tu koupí 3D tiskárnu, na skupině 3D tisku chmuří, že s 3D tiskem začíná, ale jak vidno, už nabízí prototypy. Hlavně, že je na tom logo :). Nehledě na to, že jedna miska s oddělenými bloky na vápník, vodu a potravu je z principu hloupost. Potrava poleze ven a nevidim důvod, proč bych měl vždy vyhazovat vápník jen proto, že jdu vyčistit misku na vodu… Stačí přemýšlet. Druhý konkurent, který s tím přišel vlastně první, tak zase nebudu útočit, je to vymyšlené podstatně líp, ale jen z hlediska krmení, protože potrava, voda, vapník jde do vylisovaných polypropylenových misek, což zajistí nesrovnatelně vyšší hygienu. Ale stále… zvíře se kolikrát vykálí/vymočí tak, že je to všude, vydělá se vám přímo na úkryt a jak se to jednou dostane do vrstev 3D tisku, tak případnou kumulaci bakterií zlikvidujete jen ozonem, ani UVC vám nespálí a nezničí vše, protože kam nedosvítí, tam nepůsobí. Pro srovnání, kdybyste chtěli vrstvy vykartáčovát obyčeným kartáčem s plastovými ,,chlupy“, tak je to asi jako byste chtěli spárovat kachličky lopatou na snih, jinak řečeno na oko dobrý, ale reálně tam bude spousta věcí, co nechcete, aby tam byly. Abych to ještě upřesnil… v 3D tisku v samotném se vám cryptosporidie jenom tak ze srandy neobjeví, ty si musíte domů odněkud přinést (nikomu to nepřeju). Jde o to, že v takový okamžik si uděláte z výrobků 3D tisku potenciální Petriho misky… Ale jak myslíte 😉

Ja si sám tyhle věci zkusil a ani ne po týdnu pouívání mi bylo jasné, že je to nesmysl. Pro jednorazové použití budiž, ale pro opakované použití bych se zejména krmným miskám z 3D tisku vyhnul obloukem.

Objektivně může být každý materiál porézní a po čase i chovné boxy, ale pořád je tam diametrální rozdíl.

Jen bych byl velmi nerad, aby jednoho dne došlo na má slova a já bych mohl použít větu: ,,Já vám to říkal…“

Zdroje:

http://www.dkmp.cz/o-nas/detail/prehled-technologii-3d-tisku],

https://www.svethardware.cz/3d-tisk-jak-funguje-fdm-fff-tiskarna/48457

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cryptosporidium

https://all3dp.com/1/food-safe-3d-printing-abs-pla-food-safe-filament/

http://www2.optics.rochester.edu/workgroups/cml/opt307/spr16/boya/index.htm

https://www.researchgate.net/figure/The-images-are-showing-two-different-material-compositions-of-FDM-thermo-polymers-Left_fig3_321234750

https://www.researchgate.net/figure/Scanning-Electron-Microscopy-SEM-micrographs-of-3D-printed-dogbones-fractured-during_fig8_328066909