Vápník, čístý vápník, minerální směs a podvodné praktiky
Zveřejněno 5. 1. 2020
Vápník, čistý vápník, vápenec, vitamíny
Pořád a pořád dokola se spousta začínajících chovatelů zamotává do sítí vychytralých podvodníků a vyčuránků , kteří na burzách nabízí pytlíčky s práškem označené jako „vápník“, „čistý vápník“, „vitamíny pro agamu“ apod. Čtěte dále a nahlédněte pod pokličku tohoto podniku se vzduchem.
Nejprve trochu základy chemie. Ne každý je v tomto oboru vzdělaný, ale základům lze porozumět i pokud pracujete jako dělník ve šroubárně 🙂 tak tedy:
Vápník (chemická značka Ca, latinsky Calcium) je nejvýznamnější prvek z řady kovů alkalických zemin, lehký, velmi reaktivní kov.
Vápník je velmi reaktivní a v přírodě vytváří pouze vápenaté sloučeniny Ca2+. Vápník reaguje za pokojové teploty s kyslíkem i vodou. V praxi to znamená, že i kdyby se vám nějakým zázračným způsobem podařilo vytvořit onen čistý vápník, tak v běžných podmínkách doma při pokojové teplotě se na něj okamžitě začnou navazovat molekuly vody (H20) a kyslíku (O2). Takže z podstaty věci vám nikdo nikde nemůže nabízet čistý vápník.
Tak a teď k té chemii přidáme trochu praxe, kterou znají snad všichni. Již od pradávna člověk používal nejrůznější vápenaté sloučeniny. Všichni už asi někdy slyšeli o vápenci, který je z 80% tvořen právě vápníkem (Ca). Usazené hornině která vznikala na dně oceánů a moří hrozně moc dávno s těl mrtvých korýšů. Věřím, že tuhle poučku slyšelo mnoho z vás. Z chemického hlediska je vápenec (CaCO3). Každý asi někdy pomáhal při stavbě nějakého domu, nebo alespoň slyšel pojem “ pálení vápna“. Tuto reakci popisuje následná rovnice CaCO3 → CaO + CO2. Při zahřátí našeho vápence vzniká oxid vápenatý a oxid uhličitý. Ten samozřejmě uniká do ovzduší. Oxid vápenatý (CaO) mnozí znají pod označením „vápno“ a pokud tohle vápno smícháme s vodou dostaneme Ca(OH)2 tzv. „hašené vápno“. Tak to bychom měli vápenec.
Další a velmi podobnou horninou je sádrovec CaSO4 * 2 H2O neboli dihydrát síranu vápenatého. Tato hornina obsahuje něco málo nad 20% námi již známého vápníku (Ca). Princip je ovšem naprosto stejný.
Další velmi známou horninou je mramor, kdy se jedná o krystalický vápenec. V přírodě nalezneme mnoho dalších hornin které obsahují více či méně vápníku. Vždy ale dojde k pomletí takovéto horniny na jemný bílý prášek a který samozřejmě obsahuje vápník, avšak nikoliv čistý, ale ve formě CaO případně uhličitanu vápenatého CaCO3, plus další prvky jako například hořčík, fosfor, a některé soli a další stopové množství jiných prvků. Množství daného vápníku souvisí od kvality horniny ze které byl vyroben. Na trhu tak najdete rozličné výrobky, ale obsah vápníku je zpravidla mezi 30-40%. Zbytek jsou prostě jiné prvky. Běžně se tento výrobek používá jako „příkrm“ u slepic, skotu, prasat nebo v zahradnictví , kdy se sype na trávník, který je překyselen. Tento produkt se označuje jako krmný vápenec, případné mletý vápenec. Toto je přesně ten prášek, který vám většina prodejců nabízí na burzách s označením „čistý vápník“ případně minerální směs + vitamíny apod. Dejme tomu, že promineme toto mylné označení, nebo chcete-li zavádějící označení, avšak co již nelze přehlédnout je neskutečná drzost prodejců tohoto preparátu na burzách. Běžně se totiž malý pytlíček o váze 20-50g prodává za cenu 20kč. Pro většinu z nás je toto minimální částka a mnohdy ji neřešíme, avšak tento „vápník“ musíme často měnit a tak nám pytlíček nevydrží příliš dlouho a jsme proto nuceni koupit další a další. Pořád vám asi nepřijde na tom nic divného, říkáte si, že takto to prostě je a nic s tím nejde udělat. Omyl. Tento krmný vápenec koupíte nejen v chovatelských potřebách, zahradnictví, ale především na internetu úplně kdekoliv. Co je však nejdůležitější je cena tohoto produktu. Běžné balení o váze 5kg (ano opravdu je to 5kg) se cenově pohybuje v rozmezí 50-100kč !!! Pokud k tomu připočteme i poštovné cca další 100kč tak je to pořád ohromná úspora peněz a neskutečný nárůst množství „vápníku“, který máme doma. Nyní se dostáváme do finále. Převody jednotek snad zvládne každý. Pokud tedy kupujeme na burze pytlíček o váze 20-50g za 20kč dostaneme se na částku cca 0,5- 1kč za gram. Pokud koupíme 5kg pytel za řekněme 75kč dostaneme se na částku 0,015 Kč 😀 pro lepší představu a názornost. Vychcánek co koupí 5kg pytel za 100kč ( a to už je drahý pytel) přesype to do pytlíčků a prodává na burze za 20kč, vydělá na 5kg pytli cca 2500-5000kč. Tomu říkám dost dobrý výdělek.
Pak je tu druhá sorta prodejců , kteří nabízejí vitamíny a různé vlastní super mixy. Velmi často je takováto směs načervenalé barvy. Proč? Protože velmi oblíbený a běžně sehnatelný preparát Plastin je právě červený. Jeho pořizovací cena je dle velikosti balení cca 50kč za 1kg. Další velmi oblíbený preparát je Roboran H, ten sice není červený, ale za to stejně lehce sehnatelný za totožné peníze. Každý si asi logicky odvodí co se stane, když smíchám Roboran+ Plastin+ vápník že? Světe div se vznikl mi super ultra turbo multivitaminový doplněk za pár korun, který ovšem nabízím za bambilion korun a dělám z lidí blbce. Každý nechť si udělá obrázek sám. Stačí použít strejdu Googla a všechny zde uvedené informace si lehce ověříte, poté už je jen na Vás jestli budete podporovat tento druh „podnikání“, protože jste příliš líní kliknout na internet a objednat si to až domů a nebo zjistíte, že 5kg pytel nezabírá zase tolik místa a zkrátka se to vyplatí. Dole naleznete odkazy kde jsou dané přípravky koupit.